Narcissim Rishon-Le-Tsion
24 ביוני 2020
דב פרידמן גבעתיים
11 ביוני 2020

עוגן סלע לחיבור דיבידג? תחשבו שוב!

 

נהוג להשתמש בעוגן סלע לחיבור מוט דיבידג לקלונסאות במצב של תבניות חד צדדיות.  אבל האם זה הפתרון הזול, היעיל והבטוח ביותר?

ראשית אין מפרט טכני המגדיר את תסבולת העוגן סלע או את השפעת עומק התקנה, סוג בטון וכולי כנהוג בתחום העיגון.  קשה להבין איך משתמשים באביזר לחיבור בלי לדעת כלל וכלל את כוח החיבור.  ולמרות שרשום באתר בנייה של ספקים מסוימים שיש לבצע בדיקת שליפה של העוגן סלע, הבדיקה כמעט ולא מבוצעת כלל.

רעיון למאמר הזה היגיע מבדיקת שליפה שביצענו עבור אחד מהקבלנים הגדולים בארץ  על עוגן סלע באתר בראשון לציון.  העוגן החזיק 5.4 טון.   

הלקוח שמשתמש בעוגן סלי לדיוידג 16 מ''מ עם עומס שמותר בשליפה 9 טון (ותסבולת שליפה בקריעה מסביב ל-14 טון) מצפה לתסבולת גדולה מ-5.4 טון לעיגון כפי שהתקבל בבדיקה שביצענו.  ראוי לציין שצורת סגירת העוגן על ידי הקבלן, שהייתה לפי מה שטען בהתאם להנחיות המוכר, גרמה לכך שהייתה תזוזה ניכרת בעוגן בזמן השליפה, כנראה כי העוגן לא נפתח עד הסוף על ידי ההתקנה.  


 

 

אבל האם יש אלטרנטיבות ?  

היתרון של עוגן סלע הינו שהעלות שלו נמוכה יחסית (בערך 8 ש''ח לא כולל מע''מ) ומפרקים את המוט דיבידג לאחר היציקה.  לכאורה, העלות מסתכמת ב-8 ש''ח.  אבל התקנת העוגן דורשת קידוח בעומק 40 ס''מ (או יותר) עם מקדח בקוטר 32 מ''מ.   מקדח כזה עולה בערך 500 ש''ח ובדרך כלל לא קודח יותר מ-20 חורים.  אם נוסיף שלפועל ייקח לפחות 7 דקות כדי לקדוח את החור, ואם הוא נופל בזמן הקידוח על ברזל ידרש לקדוח קדח חדש, ואם מוסיפים את זמן ההתקנה של העוגן, אפשר לסכם שפועל יתקין בערך 4 עוגנים לשעה.  אם השכר יומי של הפועל הינו 400 ש''ח, מדובר על תוספת של 12.5 ש''ח.  אז אפילו בלי לקחת בחשבון את הצורך בפטישון חציבה, העלות הכוללת יהיה 45.5 ש''ח לא כולל מע''מ לנקודת עיגון.


 

אלטרנטיבה אפשרית הינה עיגון כימי.  הדבר דורש קידוח בקוטר 20 מ''מ ובעומק 20 ס''מ.  עם דבקים כימיים יחסית זולים מקבלים תסבולת של 10 טון בערך ועם דבקים יותר חזקים מגיעים לתסבולת של 18 טון בערך.  מבחינת תסבולת ועומסים, העיגון כימי הרבה יותר חזק, טוב ובטוח מהעוגן סלע.  מה לגבי עלות ?

הדבק עצמו יעלה בין 2.5 לדבק רגיל כגון Adit CT50Pro ובין 5 ₪ לדבק חזק כגון Adit Chemfix200 בהתאם לכמות הנדרשת.  המקדח קוטר 20 מ''מ אורך 20 ס''מ עולה בערך 180 ש''ח ומספיק ל-40 חורים בערך (בקוטר יותר קטן ובעומק יותר קטן המקדח הרבה פחות נפגע בזמן הקידוח).   זמן הקידוח הינו 3-4 דקות ואם מוסיפים את הזרקת הדבק והכנסת המוט כ-5 דקות, בהתאם לשכר יומי של פועל עלות העבודה תהיה כ-4 ש''ח.  על זה חייבים להוסיף כ-35 ס''מ של דיבידג שאבודים בתוך היציקה, עלות של 4 ש''ח בערך.   זה אומר שסך הכל העלות האמיתית הינה בין 15 ש''ח ל-18 ש''ח, בערך שליש מעלות העוגן סלע כולל התקנה.

Chemfix200 העוגן כימי (דבק היברידי) הטוב בישראל לברזל, קוצים ומוטות הברגה
עוגן כימי (דבק אפוקסי) מסוג CT50Pro עם תקן אירופאי ETA

 

וכל זה, בלי לקחת בחשבון עלות נוספת לבדיקת שליפה הנדרשת על פי הנחיות הספק של העוגני סלע (אלפי שקלים) לעומת הידיעה הדי מדויקת של תסבולת העיגון כימי גם ללא בדיקת שליפה.


 

 

 

לסיכום : אין שום הצדקה הנדסית, ביצועית או כספית להעדיף עוגן סלע על עיגון כימי.  אין תסבולת מוגדרת לעוגן סלע, ההתקנה שלו דורשת קידוחים עמוקים וקשים לביצוע, והעלות שלו גבוהה. 

 לחזרה לכל המאמרים ללחוץ פה

מאמר המסביך למה עוגן סלע איננו פתרון טוב לעיגון דיבידג

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.