איך לתכנן עיגון בקיר עשוי מאבן טבעי?
13 בספטמבר 2018
BETA
28 באוגוסט 2018

מה הוא עוגן כימי ואיזה סוג של עוגנים כימיים קיימים ?

 

 

מה החשיבות של עיגון כימי בתחום הבנייה כיום ?

כדי לייצר חיבור בתחום הבנייה, קיימות שתי אופציות : חיבור מכני או חיבור כימי.

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, החיבור הכימי הופך להיות יותר ויותר אטרקטיבי. במאמר זה ראשית נלמד מהו עוגן כימי, הנקרא גם דיבל כימי או דבק כימי. נבדוק איזה סוגים קיימים ומה היתרונות שלהם.

מהו עוגן כימי ?

שילוב של מוט הברגה או מוט ברזל ("קוץ") מודבק עם דבק כימי (נפוץ בשם "אפוקסי" - לזכר הזמן שבו הדבקים האלו היו רק על בסיס אפוקסי ) -בתוך חומר רקע שיכול להיות בטון, בלוק חלול, בלוק מלא, אספלט וכולי. בדרך כלל, הדבק מורכב משני רכיבים שחייבים ערבוב להפעלת ההדבקה.

איזו טכנולוגיות של עוגן כימי קיימות ?

1) ערבוב ידני של 2 חומרים שונים משני דליים. מערבבים אותם לפי יחס המוגדר על ידי היצרן, שופכים את הדבק בתוך החור שקדחנו ,מכניסים את המוט בתוך הדבק ומחכים להתקשות

2) קפסולות זכוכיות : מכניסים אותם לתוך החור שקדחנו. ואם משתמשים בקפסולות בדפיקה, מכניסים את המוט בתוך הקפסולה עם פטיש בדפיקה. ואם הקפסולה מיועדת להתקנה בהברגה, מחברים את המוט הברגה למברגה או לפטישון ומכניסים אותה בתוך הקפסולה בהברגה.

3) עוגן כימי בהזרקה : הדבק מסופק בצורה של שפורפרת פלסטיק קשיחה (לרב, יש גם ספקים עם שפרפרת גמישה) ואקדח הזרקה ופיה מערבלת


 

 

איזה סוגים של חומרים קיימים עם העוגנים הכימיים ?

1) פוליאסטר : חומר הכי זול אבל מתאים לרב האפליקציות. מוצאים גם דבקים כאלו עם ובלי תקנים אירופאיים , כאלו מסרטניים ואחרים בריאותיים. זאת הקטגוריה הזולה ביותר וגם הפרועה ביותר.

2) אפוקסי אקרילט : שמבלבלים לעיתים קרובות עם אפוקסי. התכונות זהות לאלו של הפוליאסטר. נחשב שלא בצדק כחומר טוב יותר . התכונות והמחיר זהים לפוליאסטר.

3) וינילאסטר או "היבריד" : דבק מורכב יותר, שיכול להתאים גם למקרה קיצון (רעידות אדמה, טמפרטורה יותר גבוהה, קידוח יהלום ועוד). אך יש בכל זאת לבדוק עם כל מוצר את ההגדרות המאפיינות את המוצר. דבקים אלו בדרך כלל בעלי תקנים ותכונות מתקדמות.

4) אפוקסי : המשפחה הוותיקה ביותר. מבחינת התכונות, מלבד התייבשות יותר איטית, תכונה מאוד חשובה בהתקנות של עוגנים כימיים גדולים, הן די דומות לוינילאסטר. כמה דבקים אפוקסיים משוכללים מציעים תכונות הדבקות קצת יותר גבוהות מאלו של הוינילאסטר במיוחד בקטרים גדולים. יש מגוון סוגים של דבקים אפוקסי בהזרקה ומוצאים גם דבקים הרבה פחות טובים בלי תקנים.


 

 לחזרה לכל המאמרים ללחוץ פה